Yoga Terapi

Yoga Terapi, yoganın iyi olma haline katkı sağlayan yönünün ön planda olduğu bir yoga türüdür. Modern yoganın babası olarak anılan Sri Tirumalai Krishnamacharya tarafından formüle edilmiş, Krishnamacharya’nın oğlu T. K. V. Desikachar aracılığıyla da dünyayla buluşmuştur.

Yoga Terapi, her ne kadar Krishnamacharya ile anılsa da arka planda binlerce yıllık bir geleneğe dayanmaktadır. Brahmin bir ailede doğan Krishnamacharya, babasıyla Vedalar üzerine çalışarak büyümüş ve hayatının çeşitli aşamalarına damga vurmuş yoga hocalarından öğrendikleri ile harmanladığı bu bilgileri günümüze ulaştırmayı başarmıştır. Yogayı kişinin ruhu, bedeni ve zihni arasındaki uyum olarak tanımlayan Krishnamacharya, bu ahengin fiziksel olarak da kendini gösterdiğini söyler. Bu uyum hali aynı zamanda, yoga uygulamacılarının bütün olma halini de deneyimlemelerini sağlar.

Yoga Terapi, rahatsızlıkları olan kişilerin tedavi süreçlerinde yoga yapabilmelerini sağlar. Derslerde omurga hattında veya diz, omuz, dirsek ve bileklerinde rahatsızlıkları olan kişilere uygun yoga serileri hazırlanır. Stres, anksiyete ve depresyon gibi günümüzde çok sık rastlanan sorunların beden üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması da Yoga Terapi’nin amaçlarından biridir.

Derslerde, çalışılan bölgeye yönelik en uygun asanalar, yani yoga duruşları seçilerek bedene göre uyarlanır. Asana çalışmasının yanı sıra, o bölgede yaratılacak hareketlenmeyi destekleyen nefes teknikleri hem yoga hareketi içerisindeyken hem de tek başına uygulanır. Sorunlu alanlarda kas, eklem ve kemik yapıda güçlendirme ve gereken yerlerde esneme çalışmaları yapılarak, ilgili bölgede durma noktasına gelen kan ve enerji sirkülasyonunu arttırılmış olur.

“Dikkat nereye giderse yaşam enerjisi oraya akar” mottosundan hareketle odaklanma kabiliyetimizi geliştirip, dikkatimizi belirli alanlarda yoğunlaştırarak farkındalık geliştirmeyi amaçlıyoruz. Kasılmış kasları rahatlatırken, zihnin de ona eşlik ettiğini deneyimlemiş yogiler. Biz de Yoga Terapi derslerinde derin gevşeme metotlarını derslerimize ekleyerek, bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu rahatlamayla buluşturuyoruz.

Yogamma'daki Yoga Terapi dersleri eğitmenimiz Eser Şerefhanoğlu tarafından verilmektedir. Bu çalışmalara dilerseniz Ankara Çankaya'da bulunan merkezimizde, dilerseniz online olarak dünyanın her yerinden katılabilirsiniz.


Derslerde neler yapılıyor?

Örnek bir dersimizi aşağıdaki videodan izleyebilir, dilerseniz kendiniz deneyebilirsiniz.


İlk dersinizi ücretsiz deneyin!

Neler yaptığımızı derse katılarak kendiniz keşfedin. Ücretsiz derse katılmak için Yogamma'yı arayabilir veya  bu bağlantıya tıklayarak işleminizi kendiniz yapabilirsiniz.


İLGİLİ SAYFALAR VE BAĞLANTILAR

Yogamma'da yeni başlayanların süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış olanaklar mevcuttur. Detaylı bilgi için Yeni Başlayanlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güncel ders programını incelemek için tıklayın. Derslere salona gelerek ya da etkileşimli online olarak katılabilirsiniz.

Online Katılımlar hakkında bilgi almak için rehberimizi inceleyin.