Pranayama - Nefes Dersi

Pranayama, yogada uygulanan nefes tekniklerine verilen isimdir. "Prana" yaşam enerjisi, "Yama" ise, kontrol etmek anlamına gelir.

Yoganın sekiz basamağından biri olan Pranayama, özel nefes teknikleri kullanılarak yaşam enerjimizi ihtiyaçlarımız doğrultusunda yönlendirmemizi sağlayan kadim bir öğretidir.

Etkili teknikler sayesinde solunum kapasitesi gelişir, sinir sistemi dengelenir ve stres kaynaklı rahatsızlıkların kaynağına ulaşılır. Böylelikle zihinsel, bedensel ve ruhsal iyileşmenin kapıları açılır.

Pranayamanın özel eğitim almış uzmanların gözetiminde öğrenilmesi, tekniğin doğru şekilde uygulanması açısından çok önemlidir.


Pranayama sayesinde,

  • Solunum yolu hastalıklarının verdiği zararlar,
  • Yorgunluk hissi ve
  • Bağışıklık sistemine binen yükler azalır.
  • Sağlıklı nefesin dönüştürücü etkisi ile yaşam kalitesi artar.

Pranayama - Nefes derslerinde, günlük hayatta da kullanılabilecek teknikler, katılımcının fiziksel kapasitesine ve ihtiyaçlarına en uygun şekilde öğretilmektedir.

Uyarılar:
Akut kalp solunum yolu rahatsızlıkları olanlar doktorlarından sözlü onay alarak, üst solunum yolları hastalık nedeniyle tıkanmış olanlar iyileştikten sonra katılmaldır.

Yogamma'daki Pranayama - Nefes dersleri Eser Şerefhanoğlu tarafından verilmektedir.


Pranayama çalışması nasıl yapılıyor?
Örnek ders kaydımızı izleyerek kendiniz deneyebilirsiniz.

İlk dersinizi ücretsiz deneyin!

Neler yaptığımızı derse katılarak kendiniz keşfedin. Ücretsiz derse katılmak için Yogamma'yı arayabilir veya  bu bağlantıya tıklayarak işleminizi kendiniz yapabilirsiniz.


İLGİLİ SAYFALAR VE BAĞLANTILAR

Yogamma'da yeni başlayanların süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış olanaklar mevcuttur. Detaylı bilgi için Yeni Başlayanlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güncel ders programını incelemek için tıklayın. Derslere salona gelerek ya da etkileşimli online olarak katılabilirsiniz.

Online Katılımlar hakkında bilgi almak için rehberimizi inceleyin.