Yoga Nidra

Yoga Nidra derin uyku ile ilişkilendirilen “bilinçdışı” durum sırasında zihnin bilinçli kaldığı güçlü bir meditasyon tekniğidir.


Uyku Yogası da denilen bu pratikte farkındalıkla bilinçaltı ve zihin arasında bir köprü oluşturularak eski kalıpların altına gömülen, genellikle içinizde gizli kalan güçleri ve yetenekleri geliştirmeye yarayan bir araçtır.

Derin gevşeme tekniği sayesinde bilinci rahatlamanıza, şarj etmenize, tazelemenize ve uyandırmanıza izin verir. Rahatlamak, stresten kurtulmak ve hastalıklardan iyileşmeye yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır.

Yoga Nidra, bilinç (salt enerji, ruh) diye adlandırdığımız gerçek varlığımızın farkındalığına ulaştığımız ve özbenle birlik deneyimini amaçladığımız bir yoga türüdür. 

Yoga'nın tarihi kadar eskidir. İlk olarak Monk'lar tarafından milattan önce uygulanmış, daha sonra 1940'lı yıllarda Swami Satyananda Saraswati tarafından tekrar keşfedilip herkesin uygulayabileceği sistematik bir hale getirilmiştir.

Yoga Nidra, modern çağın stresli yaşamına maruz kalan bedeni ve zihni tümüyle gevşetip, dinlendirir ve yeniden yapılandırır.

Bir saatlik Yoga Nidra uygulaması 4 saatlik uykuya eşdeğerdir.

Yapılan bilimsel çalışmalar ve yayınlanan makaleler Yoga Nidra'nın kas spazmları, anksiyete, uyku bozuklukları, kardiyovasküler rahatsızlıklar, tansiyon ve Tip 2 diyabet rahatsızlıkları, kanser türleri gibi rahatsızlıklara iyi geldiği yönündedir. Doktorunuzun da onayı ile devam eden tedavinizi destekleyebilir.

Asana'sı yani yoga pozu Savasana'dır. Ortalama 40 dakika sürer ve tüm beden hareketsiz bırakılır. Hamileler ya da bir sebepten sırt üstü uzanamayanlar, bedeni gevşek ve hareketsiz bırakacak bir uzanma şekli ile Yoga Nidra'yı deneyimleyebilirler.

12 yaş ve üzeri herkes tarafından deneyimlenebilir. 

Psikolojik tedavi gören ve ilaç kullanan bireylerin doktorlarına danışması gereklidir.

Nasıl Uygulanır?

Yoga Nidra uygulaması oldukça kolaydır. Sırtüstü uzanın ve mümkünse üzerinize bir battaniye örtün. İsterseniz yatağınıza uzanın ve uykuya Yoga Nidra ile dalın.

Sırtüstü yatmak konforlu gelmiyorsa sağ yanınıza da uzanabilirsiniz.
Örnek dersimizi kendiniz uygulayın:

Yogamma'daki Yoga Nidra dersleri Ceren Durucan tarafından verilmektedir.
İLGİLİ SAYFALAR VE BAĞLANTILAR

Yogamma'da yeni başlayanların süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış olanaklar mevcuttur. Detaylı bilgi için Yeni Başlayanlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güncel ders programını incelemek için tıklayın. Derslere salona gelerek ya da etkileşimli online olarak katılabilirsiniz.

Online Katılımlar hakkında bilgi almak için rehberimizi inceleyin.