Yin Yoga

Yin Yoga, Paul Grilley tarafından geliştirilmiş, köklerini Taocu Yoga’dan alan bir yoga ekolüdür. Grilley, 1980’lerin sonunda Paulie Zink ile yin ve yang duruşları içeren Taocu Yoga pratiklerine başlamış, pratiğin yerde yapılan ve uzun süre kalınan duruşlarından çok etkilenmiştir.

Paul Grilley, kendi derslerini bu yoga hareketleriyle tasarlamaya başlayıp, hocasından aldığı ilhamla derslerinin adını uzun yıllar boyunca Taocu Yoga olarak isimlendirmiştir. Daha sonra dersleri, duruşların yin doğasından esinlenerek Yin Yoga ismini almıştır.

Grilley, anatomi üzerine yaptığı çalışmalarda, insan bedeninin iskelet yapısının farklılıklarını keşfetmeye başlar. Yoga pratiğinin, gözlemlediği anatomik farklılıkları entegre etmesi gerektiği ve yoga hareketlerinin kişiye özel uyarlanmasıyla en etkili ders deneyimini sunabileceği sonuçlarına varır. Taocu Yoga ve anatomi çalışmalarından sonra, Grilley’nin bir önemli ilham kaynağı da Dr. Hiroshi Motoyama’nın meridyenler üzerine yaptığı çalışmaları olmuştur. 

Yin Yoga Nedir? Yin Yoga’nın Faydaları Nelerdir?

Yin Yoga, bedenin 24 hedef bölgesine germe ve sıkıştırma yoluyla sağlıklı baskılar uygulayarak bedendeki chi/prana akışını düzenlemeyi amaçlayan bir yoga ekolüdür. Yin Yoga’nın diğer yoga ekollerinden temel iki farkı, duruşlarda uzun kalınması ve kasların çoğunlukla serbest olmasıdır. Kaslar serbest olduğu için beden ağırlığı ile eklemlere ve bağ dokuya sağlıklı baskılar uygulanabilmektedir. Uygulanan sağlıklı baskılar, eklem hareketliliğinin korumasına ve hyalüronik asit üretimine destek olur, böylece yaşam gücünün bedende sağlıklı bir şekilde akmasına yardımcı olur. 

Bağ dokuları ve bu dokularda yer alan meridyenleri canlandırmayı hedefleyen Yin Yoga, çoğunlukla kaslar üzerinde çalışan Yang Yoga ekollerinin ve yang egzersizlerin tamamlayıcısı olma özelliğini taşır.

Yin Yoga Derslerine Kimler Katılabilir?

Uygulama her öğrencinin anatomik yapısını özel olarak ele alarak ve blok, bolster gibi ekipmanlarla kişiye özel modifikasyonlar verilerek ilerlemektedir. Dersler hem yogaya yeni başlayan öğrenciler hem de ileri seviye pratiği olan öğrenciler için uygundur. Aynı sınıf ortamında her seviyeden öğrenci, etkili ve güvenli bir ders deneyimi yaşayabilir. 

Yin Yoga’yı keşfetmek için Ankara’da bulunan stüdyomuzda sınıf ortamında veya evinizin rahat ortamında online bağlantıyla derslere katılabilirsiniz! Yoga matınızı, yastık, minder ve battaniyenizi online dersinizden önce hazırlayın! Birlikte pratik yapmayı heyecanla bekliyoruz!

Yogamma'daki Yin Yoga dersleri eğitmenlerimiz Canay Öneren ve Tuba Ayten tarafından verilmektedir. Bu çalışmalara dilerseniz Ankara Çankaya'da bulunan merkezimizde, dilerseniz online olarak dünyanın her yerinden katılabilirsiniz.

İlk dersinizi ücretsiz deneyin!

Neler yaptığımızı derse katılarak kendiniz keşfedin. Ücretsiz derse katılmak için Yogamma'yı arayabilir veya  bu bağlantıya tıklayarak işleminizi kendiniz yapabilirsiniz.


İLGİLİ SAYFALAR VE BAĞLANTILAR

Yogamma'da yeni başlayanların süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış olanaklar mevcuttur. Detaylı bilgi için Yeni Başlayanlar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güncel ders programını incelemek için tıklayın. Derslere salona gelerek ya da etkileşimli online olarak katılabilirsiniz.

Online Katılımlar hakkında bilgi almak için rehberimizi inceleyin.