Ayurveda ile Yaşamda Dengeli Adımlar

Yaşam bilimi Ayurveda, yalnızca diyet önerilerinden ibaret değildir. Dosha denilen beden tipleri, ancak detaylı inceleme sonucunda ortaya konabilir. Dosha sayede kişinin uyku düzeninden beslenmesine, yaşamın tüm alanlarında, dengeleyici kişisel yaklaşımlar belirlenebilmektedir.

Konum

Birebir Etkileşimli Online

Tarihler

Sürekli Etkinlik - 8 kişilik grup oluşunca başlar.

Fiyat

1.450 ₺ 750 ₺

Pınar Enginsu rehberliğinde yürütülen Ayurvedik Danışmanlık Programı ile, yaşamın her alanında dengeli adımlarla ilerlemeyi keşfedin.

Daha dengeli bir yaşam için, dengenizi oluşturan ve bozan etkenleri belirleyin. Yaradılıştan gelen ve çevresel faktörler ile değişen beden tipinizi  özel çalışmalar ile tespit edin. Beden tipinize uygun Ayurvedik beslenme, günlük yaşam rutinleri, uyku düzeni, ruhsal durumu dengeleyici çalışmalar, mizacınınızı istenilen yönde etkileyen yoga ve meditasyon çalışmaları, cinsel enerjinin uyandırılması ve dengelenmesi gibi; yaşamın her alanında kişisel tavsiyeler alın.

Program Detayları:

8 kişilik gruplarda, 2 saatlik 4 online buluşma ile toplam 8 saat.
Güncel Kontenjan Durumu: 8 kişilik yer mevcut (26 Mart itibari ile)

İçerik ve Kapsam:

  • Ayurveda'nın temel mantığı. 
  • Patanjali'nin evreni hiyerarşik yapıda tanımlaması, beş element, üç dosha.
  • Yatay ve dikey hatlarda detaylı dosha belirleme.
  • Doshalara göre genel diyet, yaşam tarzı, yoga tarzı, pranayama ve meditasyon önerileri. 
  • Özel sağlık sorunlarına karşı doshaların alabileceği tedbirler ve dengeleme çalışmaları. 
  • Doshalara göre mantra, renk ve yarı değerli taş önerileri. 
  • Temel ayurveda notları.
  • Zoom buluşmalarına 30 gün tekrar erişim.

Katılım ücreti:

Programa katılım ücreti 750₺'dir.
Kayıt için 250₺ ön ödeme yapılmalıdır.

Ödemelerinizi nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile yapabilirsiniz.
Fiyatlara %18 KDV dahildir.

Ön kayıt formunu doldurun, sizi arayalım.

Ayurveda nedir?

Tüm iyileştirici sistemlerinin “annesi” olarak bilinen Ayurveda’nın geçmişi, aynı Yoga gibi yaklaşık 5,000 yıl öncesine dayanır. Kökleri Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan Ayurveda, o bölgenin bilge ve kahinlerinden oluşan Rishi’ler tarafından aktarılmıştır. Ayurveda, hem Vedik bilimin hem de Vedik bilim pratiği olan Yoga biliminin sağaltan yanıdır. Felsefe ve sağlığa bakış açısı harmanlanarak Ayurveda’nın tanımı “yaşam bilgeliği” olmuştur. Ayurveda’da tarif edildiği gibi, “en sağlıklı olma hali, mutlu olmaktan gelir”.

Ayurveda’ya göre, bedende 3 temel yaşam gücü bulunur ve bunlara dosha (doşa şeklinde okunur) denir. Doshalar tüm fizyolojik ve psikolojik işlevlerin arkasındaki süptil ve temel yaşam güçleridir. Dosha sözcüğünün tam karşılığı “leke, hata ve günbatımı” anlamına gelir. Dosha’nın Ayurvedik anlamı ise “kararan, bozulan ve çürümeye neden olan”dır. Dengede oldukları sürece, tüm dokuları ve organik fonksiyonları destekler ve onlara hizmet ederler. 5 elementin farklı kombinasyonlarından oluşan doshalar, her insanda farklı şekilde varolur.

Ayurveda’ya göre, hepimiz düşüncelerimiz, eylemlerimiz, duygu ve ruhsal durumuz, çevremiz ve beslenme konularında denge ve uyum olan Sattvik seçimlere yönelmeliyiz.

Neden birebir danışmanlık almalısınız?

Her insan cinsiyet, ırk, kültürel yapı ve yaşadığı bölge gibi farklı etmenlerden etkilenir. Her birey, bir diğerine benzemeyen zihin-beden yapısına sahiptir ve hiç bir beden tipi diğerinden daha iyi veya kötü değildir.

Her birey ÖZELDİR ve özel olarak değerlendirilmelidir.

Vata, Pitta ve Kapha doshalar kişinin fiziksel sağlığı ve yaşam tarzı le ilgili değerlendirme yapmaya yardımcı olur. Dosha belirleme, kişinin enerjik yapısı hakkında bilgi veren yatay düzlemdir. Peki ya duygusal ve ruhsal sağlığı kapsayan dikey düzlem? Ancak yatay düzlemle dikey düzlemin buluştuğu nokta tespit edildiğinde, kişi kendini evrensel yaşam ve yasaları ile uyumlu hale getirebilir.