Pınar Enginsu

Pınar Enginsu

Massachusetts, ABD’de yüksek öğrenimi esnasında skolyoz (omurga eğriliği) hastalığının getirdiği rahatsızlıkları gidermek amacıyla 1988 yılında Hatha yoga ile tanıştı. 6 hafta kadar süren yoğun yoga çalışmaları sayesinde tamamıyla sırt ağrılarından kurtulması yogaya olan inancını canlandırarak yoga yaşamına adım atmasına neden oldu.

1989’da Massachusetts’deki Kripalu Center of Yoga & Health merkezinde Yoga Uzmanlık Sertifikası programına katıldı. Boston ve Washington D.C.’de çeşitli seminerlerine katılarak yoganın farklı boyutlarını öğrenme fırsatını yakaladı.

2000 yılında hamileliği esnasında prenatal (hamilelik) yoga çalışmaları sayesinde rahat bir hamilelik ve doğum geçirerek prenatal yoganın önemini bizzat yaşadı. Hatha Yoga uzmanlığınıi Güven Hastanesi ile birlikte başlattığı Prenatal ve Postnatal Yoga uzmanlığı ile beraber devam ettirdi. 2004 yılında kendi yoga merkezi Yogamma’yı kurdu.

Temmuz 2005, Edinburgh, İskoçya’da David Williams’ın Ashtanga for Life seminerine katılarak Ashtanga yoga ile tanıştı. Ashtanga yoga ile yoganın tamamen farklı bir boyutunu deneyimleyen Pınar, Aralık 2005’de aynı merkezde David Swenson’dan Ashtanga Yoga birinci seri uzmanlık programına katılarak serideki tüm asanaların (duruşların) herkes tarafından yapılabilmesi için modifiye versiyonlarını ve düzeltmelerini öğrendi. Ashtanga yoga çalışmalarını ilerletmek amacıyla Ağustos 2006’da Kripalu Center of Yoga & Health merkezinde Ashtanga’nın batıya taşınmasındaki ana isimler olan David Williams, David Swenson ve Danny Paradise’in Ashtanga Mela seminerine katıldı. 2007'de çaışmalarını YogaŞala Ankara'nın ortağı olarak devam ettirmeye başladı. 2008'de Kripalu Center’da uluslararası uzman olan Seane Corn’un Vinyasa Flow Uzmanlık Sertifika programını tamamladı.

2011’de Traditional Yoga Studies’de Dr. Georg Feuerstein ile 800 saatlik Philosophy, History & Literature of Yoga programından mezun oldu.

2012 yılında Jivamukti Yoga London'da düzenlenen 300 saatlik uzmanlık programına katıldı ve programı Jivamukti Yoga Uzmanı olarak tamamladı.

2016 yılında American Institute of Vedic Studies bünyesindeki 300 Saatlik Ayurvedik Şifalanma Kursunu bitirerek David Frawley tarafından "Ayurvedik Yaşam Tarzı Danışmanı" ünvanı verildi.

2017 yılında American Institute of Vedic Studies bünyesindeki Yoga Ayurveda Mantra & Meditation Kursunu bitirerek David Frawley tarafından ''Yoga & Ayurveda Şifa Danışmanı''ünvanı verildi.

2019'da Gökhan Yavuz ile beraber Yogamma'yı yeniden hayata geçirdi. Baş Eğitmen ve Program Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir.

Halen Sianna Sherman ile Rasa Yoga Eğitmenlik Kursu Programına devam etmektedir.

Yoga kariyerinin yanısıra, kadınların dönüştürücü gücüne yürekten inanan bir ATO Kadın Girişimci üyesidir.

Pınar Enginsu, uluslararası standartları belirleyen Yoga Alliance E-RYT500 sertifikasına sahiptir ve bugüne dek 400'den fazla yoga uzmanı yetiştirmiş deneyimli bir yoga uzmanıdır.